ژرمینال

  • نویسنده: امیل زولا
  • مترجم: سروش حبیبی
  • ناشر: انتشارات نیلوفر
  • قطع: رقعی
کتاب با این جملات آغاز می‌شود
مردی تنها. شبی تاریک و بی‌ستاره به سیاهی قیر، در شاهراه مارشی‌ین به مونسو پیش می‌رفت. که ده کیلومتر راه سنگفرش بود. همچون تیغی راست مزارع چغندر را بریده، پیش پای خود حتی خاک سیاه را نمی‌دید و پهنه‌ی عظیم افق را جز از نفس‌های باد مارس حس نمی‌کرد، که ضربه‌های گسترده‌ای بود گفتی در فراخنای دریا، و از روفتن فرسنگ‌ها باتلاق و خاک عریان پرسوز. هیچ سیاهی درختی بر آسمان لکه‌ای نمی‌انداخت و سنگفرش به استقامت اسکله‌ای، طوماروار در میان رشحات کورکننده‌ی ظلمت واگشوده می‌شود.

دسته‌بندی موضوعی: ادبیات
گروه کتاب: رمان


ژرمینال سیزدهمین کتاب از مجموعه‌ی «روگن ماکار»* است که در سال ۱۸۸۵ منتشر شد.
ژرمینال از مشهورترین آثار دنیای ادبیات و امیل زولا نویسنده‌ی فرانسوی است. موضوع کلی داستان مبارزه با سرمایه‌داری است و حول محور نظریه‌ی مارکسیسم حرکت می‌کند.
ماجرا با ورود اتی‌ین لانتی‌یه به منطقه مونسو و شروع به‌کارش در معدن وورو نزد شخصی به‌نام ماهو شروع یم‌شود. ماهو از کارگران خوب معدن است که از ابتدای تاسیس معدن در حدود صد سال پیش نسل در نسل در این معدن کار کرده‌اند. سرگذشت خانواده‌ی نُه نفری ماهو و اتی‌ین در مرکز داستان قرار دارد. اتی‌ین به سبب روحیه‌ی سرکشش بعد از مدتی کار در معدن و مشاهده‌ی فشارهایی که صاحبان معدن به کارگران وارد می‌کنند تا با کمترین مزد بیشترین کار ممکن را از آن‌ها بکشند و آنها را به حداقل‌های زندگی دل‌مشغول کنند، شروع به تحرکاتی در خصوص زمینه‌سازی برای اعتصاب به منظور بهتر کردن شرایط معدنچیان می‌کند و سعی یم‌کند با رهبران سوسیالیست‌ها ارتباط بگیرد و کارگران را به عضویت در اینترناسیونال درآورد. اعتصاب صورت می‌گیرد و مبارزه‌ای فرسایش بین معدنچیان و صاحبان سرمایه درمی‌گیرد.
زولا داستان این کشمکش بین کارگران و سرمایه‌داران را در زمینه‌ی داستان بهانه‌ای می‌کند تا درباره‌ی یکی از مهمترین مسائل قرن بیستم سخن بگوید و از وضع اقتصادی جامعه و شکاف طبقاتی، تاثیر مخرب صنایع بر طبیعت و انسان‌ها و همچنین ظلمی که به کارگران تحمیل می‌شود به نقد بکشد و رویای نابودی سرمایه‌داری و برابری جامعه را در ذهن می‌پرورد.

*روگن ماکار عنوان مجموعه‌ی کتاب بیست جلدی از امیل زولا است. روگن ماکار، یک زیر مجموعه‌ی تاریخ طبیعی و اجتماعی از دو شاخه و شجره‌ی خانوادگی در دوران امپراتوری دوم فرانسه و یکی از برجسته‌ترین آثار مکتب ادبی ناتورالیسم فرانسه است.

کلمات کلیدی

مطالب مرتبط


یادداشت‌های درباره‌ی کتاب