عروسکخانه

  • نویسنده: هنریک ایبسن
  • مترجم: منوچهر انور
  • ناشر: کارنامه
  • قطع: رقعی

عنوان فرعی کتاب: خانه عروسک
دسته‌بندی موضوعی: ادبیات
گروه کتاب: نمایشنامه


عروسکخانه ( یا خانه عروسک) چهاردهمین نمایشنامه‌ی هنریک ایبسن نویسنده‌ی بزرگ نروژی است که در 1879 منتشر شده است. ایبسن در این اثر به موضوع زن‌ها و نقش آن‌ها در اجتماع و خانواده در عصر ویکتوریایی می‌پردازد.
این نمایش در سه پرده نوشته شده و پنج شخصیت اصلی دارد. این اثر یکی از شناخته‌شده‌ترین آو پراجراترین آثار ایبسن است که با گذشت زمان هنوز حرف‌های تازه‎ای برای گفتن دارد و توجه کارگردانان تئاتر را بخود جلب می‌کند. همچنین اهمیت این اثر و آثار دیگر ایبسن در این است که پس از رکودی طولانی در عرصه تئاتر که فقط به ملودرام‌های خوش‌تراش و مسائل سطحی پرداخته می‌شد، پای مسائل مهم اجتماعی و فرهنگی را به عنوان موضوعی برای اندیشیدن و آگاهی مردم به صحنه‌ی تئاتر بازگرداند.
نورا قهرمان نمایش است که سعی می‌کند استقلال خود را از مردان اطرافش بدست بیاورد، و می‌خواهد خود را بشناسد و جایگاه خود را بدست بیاورد. او که زمانی تحت سلطه پدر بوده و حالا باید از شوهرش فرمان ببرد دیگر نمی‌تواند وضعی را که در آن گرفتار شده تحمل کند و دست به کارهایی می‌زند که او را در حبابی بزرگ‌تر و در دست مردی دیگر گرفتار می‌کند. او باید دربرابر عرف جامعه، مذهب و اخلاقی حاکم بر خانواده‌ها پیروز شود تا بتواند به آنچه می‌خواهد و حق اوست برسد.
از این اثر ترجمه‌های زیادی صورت گرفته که پیشنهاد می‌کنیم از ترجمه منوچهر انور توسط نشر کارنامه یا بهزاد قادری توسط نشر بیدگل مطالعه شود.
 

کلمات کلیدی

مطالب مرتبط

بریده‌های کتاب

نورا: چی چی رو مقدس‌ترین وظایف من می‌دونی؟
هلمر: من باید به‌ت بگم؟ وظایفت در مقابل شوهرت، بچه‌هات!
نورا: من وظایف دیگری‌ام دارم، به همین مقدسی.
هلمر: امکان نداره. یعنی چه وظایفی؟
نورا: وظایفم نسبت به خودم.
هلمر: تو پیش از هرچیزی، یه زنِ شوهرداری، یه مادری!
نورا: به این حرف دیگه اعتقادی ندارم. به نظر خودم، پیش از هرچیز، یه آدمم ـ مثل تو...

صفحه‌ی: 284

یادداشت‌های درباره‌ی کتاب