دیگر دوستی موثر

  • نویسنده: پیتر سینگر
  • مترجم: آرمین نیاکان
  • ناشر: نشر نی
  • قطع: رقعی
  • نام انگلیسی: The most good you can do
  • تعداد صفحات: 245 صفحه
  • سال انتشار: 1398

عنوان فرعی کتاب: رساندن بیشترین خیر چگونه فهم ما را از زندگی اخلاقی نغییر می دهد
دسته‌بندی موضوعی: فلسفه
گروه کتاب: فلسفه


پیتر سینگر فیلسوف اخلاقی سرشناس استرالیایی آمریکایی پیش از این با آثاری چون "آزادی حیوانات"، "مارکس"، "هگل"، "یک جهان اخلاق جهانی شدن" و اخلاق در دنیای واقعی به جامعه ایرانی معرفی شده و چندین و چند مقاله نیز در رد و تایید آرای او به رشته تحریر در آمده یا ترجمه شده است چراکه او یکی از 10 چهره تاثیر گذار قرن به انتخاب مجلات معتبر بوده و آرا و نظراتش در تصمیمات کلان جهان نقش داشته و جنبش هایی را پدید آورده.

کتاب حال حاضر بیان کننده یکی از دیدگاه های او می باشد که با بیان خاطرات و شرح رفتار افرادی که به این جنبش پیوسته اند آغاز می شود و در خلال این روایتها است که ما با مبانی فکری سینگر آشنا می شویم و درکی از معنای نوع دوستی اثر بخش پیدا می کنیم. اینکه چیست و از ما چه می خواهد و لزوم پیوستن به آن از چه جهتی است.

این کتاب مزیت دیگری نیز دارد و آن مقدمه مصطفی ملکیان و محمدرضا جلایی پور است که در آن مبانی فکری سینگر و نوع دوستی اثر بخش او را شرح داده اند تا در فهم و درک اثر کمکی کرده باشند. سینگر فیلسوف فایده باور حداقلی است یعنی معتقد است که باید تلاش کرد تا کمترین رنج در جهان به وقوع بپیوندد و در این راه هر آدمی را مسئول می داند و می گوید همه ما موظف هستیم در این کار شرکت کنیم تا جهانی بهتر برای آیندگان به ارث بگذاریم. سینگر این نحوه زندگی را زندگی اخلاقی می داند و معتقد است تنها راه معنادار کردن زندگی، اخلاقی زندگی کردن است و زندگی اخلاقی نیز همانطور که اشاره شد چیزی نیست جز تلاش در جهت رنج کمتر برای بیشترین اشخاص، از طرفی او معتقد است اشخاص منحصر در نوع انسان نیست بلکه همه انواع را شامل میشود همه انواعی که چون ما درد را احساس میکنند و رنج میکشند بنابراین او به گیاهخواری باور دارد و آن را ترویج میکند نه از آن جهت که به سلامت انسان کمک می رساند بلکه چون ظلمی بزرگ به حیواناتی دارد صورت میگیرد که درد و رنج را چون ما دریافت میکنند و درکی عمیق از آن دارند.

سینگر در کتاب خود توضیح میدهد که دیگر دوستان موثر چه فعالیتهایی می کنند و تعاریف استاندارد این جریان چیست: در همان صفحات آغازین گفتار سینگر میخوانیم:

 دیگر دوستی در تضاد با خودپرستی (تنها خود را در نظر داشتن) است. اما نباید این حقیقت سبب شود که فکر کنیم از خود گذشتگی به معنای چیزی لزوماً مغایر با منافع فردی، لازمه دیگر دوستی موثر است.

سینگر باور دارد خیری که به این وسیله به جهان و جهانیان می رسد موجبات رفاه و آسایش خود فرد را نیز پدید می آورد در نتیجه قرد در این توجهی که به دیگری ها می کند خود نیز در سطحی کلان تر نفع می برد به هر حال او فایده باور است و نفع را در نظر دارد و اندیشه هایش اینگونه نیست که منافع فرد به خطر بیافتد.

این کتاب که به همت آرمین نیاکان ترجمه شده متنی روان و خواندنی دارد و میتواند دریچه هایی تازه و افق هایی روشن را پیش چشم خواننده بگشاید و او را با نحوه ی دیگری از مواجهه با جهان آشنا کند.

کلمات کلیدی

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی با این کتاب یافت نشد!