مواجهه با مرگ

  • نویسنده: برایان مگی
  • مترجم: مجتبی عبدالله نژاد
  • قطع: رقعی
  • نام انگلیسی: Facing Death
  • تعداد صفحات: 598 صفحه
  • سال انتشار: 1398

دسته‌بندی موضوعی: ادبیات
گروه کتاب: رمان


مواجهه با مرگ

برایان مگی در تنها رمان خود، معناداری زندگی را عنوان می کند. مرگ باعث معنای زندگی می شود. اگر مرگ نبود زندگی هم بی معنا بود.

داستان در مورد شخصی است به نام "جان". جوان و موفق در عرصه روزنامه نگاری که به بیماری دچار می شود. پزشکان بیماری او را سرطان تشخیص می دهند و بر اساس معاینات چند سال بیشتر زنده نخواهد ماند و درمانی نیز برایش وجود ندارد. به درخواست خانواده وی، این موضوع در ابتدای داستان از خود او مخفی می ماند و داستان در این موقعیت روایت می شود. پس از مدتی خود وی نیز از ماجرا خبردار می شود و فصل تازه ای در داستان رقم می خورد که این بار مواجهه با مرگ خود است.

مگی در ابتدای داستان، برخوردهای متفاوتی را وقتی متوجه می شوند که عزیزانشان به زودی با مرگ مواجه می شود، را روایت می کند. اینکه هر کدام چگونه با این مسئله مواجه می شوند زمانی که خود فرد از آن بی اطلاع است، در مورد آینده برنامه ریزی کرده و زندگی می کند. ولی آیا اوست که اشتباه می کند؟ من اینگونه تصور نمی کنم. هیچ کدام از ما از زمان مرگ خود اطلاعی نداریم و برای زندگی برنامه ریزی کرده و زندگی را زندگی می کنیم. حال به چه صورت است که گمان می بریم برنامه ریزی "جان" بیهوده است؟ به درستی که معنای زندگی در تجربه زندگی کردن است و نه صرفا فکر کردن به آن.

در جایی از داستان نوشته شده هر چقدر هم که در مورد قطعه ای که با ویولون نواخته می شود بخوانی و تحقیق کنی، تا آن را نشنوی نمی یابی که چیست. زندگی را هم باید زندگی کرد تا معنای آن را دریافت. در سایه مرگ؟ شاید. به راستی چگونه است که می دانیم که همه فانی هستیم اما به مرگ خود کمتر فکر می کنیم. شاید اگر به این موضوع به اندازه لازم فکر کنیم، حداقل شاید در اولویت هایمان تجدید نظری کنیم. شاید هم نه. اندیشه بیش از حد به مرگ هم می تواند ترسناک باشد. اینکه هر لحظه امکان دارد مرگ ما فرا برسد، پس برای چه برنامه ریزی می کنیم؟ نباید در سایه ترس از اتمام زندگی، زندگی کرد. اما می توان با تفکر به مرگ، به گونه بهتری زیست.

ابتدای کتاب، داستان جذاب، روان و گیراست اما این روانی و جذابیت تا حدودی در انتهای آن کاسته می شود.

به طور کلی کتاب خوبی بود و توصیه به مطالعه آن می شود.

کلمات کلیدی

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی با این کتاب یافت نشد!