کافه‌ی زیر دریا

  • نویسنده: استفانو بنّی
  • مترجم: رضا قیصریه
  • ناشر: کتاب خورشید
  • قطع: رقعی

دسته‌بندی موضوعی: ادبیات
گروه کتاب: رمان


کافه‌ی زیر دریا مجموعه داستانی است از استفانو بنّی نویسنده مشهور ایتالیایی که از زبان مردی روایت می‌شود که شبی در ساحل قدم می‌زده و با دیدن پیرمردی که خود را به آب می‌اندازد به قصد نجات او به آب می‌زند ولی از کافه‌ای در زیر آب سردرمی‌آورد که پیرمرد هم درآنجاست. او را در کافه می‌پذیرند و دعوت به گوش سپردن به بقیه می‌کنند. در این کافه هرکس باید یک داستان برای تعریف کند. در کافه 21 نفر هستند. شخصیت‌های خاص از همه نوع! از دخترکی موفرفری و ملوان تا مرد نامرئی و سگ سیاه و شپش! داستان‌هایی که تعریف می‌شود مضمون‌هایی اخلاقی، اجتماعی و هستی‌شناسانه دارند و هر داستان با یک جمله‌ی قصار شروع می‌شود که بیانگر مضمون آن است. بعد از روایت هر 21 نفر نوبت به مرد راوی می‌رسد و او مجبور است داستانی تعریف کند چون تنها راه خروج از آن کافه تعریف یک قصه برای دیگران است، اما او چیزی به ذهنش نمی‌رسد تا عاقبت داستان اتفاقی که در آن شب برایش افتاد را تعریف می‌کند که درواقع فلش‌بکی است به جمله‌ی ابتدایی همین کتاب...
داستان‌هایی که روایت می‌شوند خیلی کوتاه، ساده، شیرین و طنزآلود خواندنی هستند که هم مایه‌ی سرگرمی دارند و هم مایه‌ی تفکر. و کافه‌ی زیر دریا را به اثری خواندنی تبدیل کرده.


یکی از داستان‌های این کتاب را می‌توانید در پادکست پادوک بشنوید... پادوک پادکستی نوظهور است که به خوانش متفاوت داستان‌ها همراه با توضیحاتی درباره کتاب و نویسنده می‌پردازد. اجرای خوب و جالب توجه از داستان شانزدهم کتاب را می‌توانید از طریق این لینک بشنوید یا از طریق جستجوی پادوک در برنامه‌های پادکست گیر.

کلمات کلیدی

مطالب مرتبط

بریده‌های کتاب

تاریخ حقیقت را نمی‌گوید چون‌که تعریف نمی‌کند در کاخ‌های اسرارآمیز و  در اتاق‌های مخفی چه اتفاق‌هایی افتاده. تاریخ پشت یک در بسته است. قهرمان‌بازی‌ها، فتوحات و پیشرفت‌ها، همه یک مشت حرف‌های دروغ‌اند! تاریخ را بی‌رحمی به‌وجود آورده است.

صفحه‌ی: 134