رمان گوتیک

رمان گوتیک

در یادداشت «انواع رمان» (+) انواع تقسیم‌بندی‌های رمان را نام بردیم، و بعد از آن درباره ویژگی‌های «رمان پیکارسک» (+) نوشتیم، حال به ادامه معرفی انواع رمان می‌پردازیم:

رمان گوتیک Gothic Novel
رمانی است که در آن سحر و جادوگری، رمزوراز و معما، هراس و وحشت به هم آمیخته باشد. رمان گوتیک از اشباح افسونگر، جادوگران شیطان‌صفت، پچپچه‌ه و همهمه‌های گنگ و دلهره‌آور لبالب است. قصرهایی که در آن‌ها استخوان مردگان روی هم انباشته شده و مخروبه‌های قدیمی با فضا و رنگ وهم‌انگیز، مکان‌های سنتی این نوع داستان‌ها هستند. شخصیت‌های این داستان‌ها گرفتار ارواح خبیث هستند و از پیش‌بینی حوادث ناگوار بر خود می‌لرزند. رمان‌های گوتیک غالبا پایانی خشونت‌آمیز و سخت اما خشنودکننده دارند.
رمان گوتیک اول بار با رمان «قلعه‌ی اوترانتو» (1764) نوشته‌ی هوراس والپول نویسنده‌ی انگلیسی به‌وجود آمد و نام خود را از شیوه‌ی معماری بناهای قرون وسطایی که گوتیک نامیده می‌شد، گرفته است.
معماری گوتیک یکی از سبک‌ها و دوره‌های تاریخی در معماری است و یک سبک مذهبی که همیشه در خدمت کلیسا بوده به‌شمار می‌رود. نوع ارتباطات در این معماری به صورت عمودی تعریف می‌شد، بدین گونه که تمام ابعاد و جنبه‌ها در جهت خداوند و رو به بالا ساخته می‌شد. 
بیشتر خصوصیات رمان‌های گوتیک در رمان‌های دیگر هم وارد شده و بسیاری از رمانس‌های جدید هم رنگ‌وبویی از فضاهای هم گوتیک دارند.

نمونه‌ها:

  • فرانکشتاین - مری شلی
  • دراکولا - برام استوکر
  • زوال خاندان آشر - ادگار آلن‌پو
  • بلندی‌های بادگیر - امیلی برونته
  • مورد عجیب دکتر جکیل و مستر هاید - رابرت استیونسن
  • تصویر دوریان گری - اسکار وایلد

.
این مطلب با کمک بخش چهارم کتاب «ادبیات داستانی» اثر جمال میرصادقی نوشته شده است.
 

نظرات

نظر خود را بنویسید