بریل مرکامبریل مرکام خلبان حرفه‌ای انگلیسی، مربی و پرورش‌دهنده اسب، نویسنده و ماجراجو. او را بخاطر کتاب خاطراتش "شب در مسیر غرب" می‌شناسند. همچنین او اولین کسی است که عرض اقیانوس اطلس را از شرق به غرب به تنهایی پیموده است.
در 1902 در انگلستان به‌دنیا آمد، در چهار سالگی به همراه پدرش (چارلز بالدوین کلاتربک) به بریتانیای افریقای شرقی مهاجرت کرد. کودکی و نوجوانی‌اش در مزرعه پدر و درمیان بومیان افریقایی گذشت. او در این مدت زبان‌های محلی و سواحیلی، بازی‌ها و فرهنگ محلی بومیان و شکار را آموخت. و پرورش و عشق به اسب را از پدرش. در پی خشکسالی‌ای که در 17 سالگی او در کنیا به‌وجود آمد پدرش برشکست شد و به پرو رفت. اما بریل در کنیا ماند و به پرورش اسب مشغول شد. در 18 سالگی او اولین زن در قاره افریقا بود که مجوز پرورش و مربی‌گری اسب‌ها را دریافت کرد.
ماجراجو، با فکری مستقل و زیبا. صفت‌هایی است که بریل را با آن توصیف می‌کنند.
او سه بار ازدواج کرد، و نام مرکام را از شوهر دومش منسفیلد مرکام که از او یک پسر (جرویس) دارد، روی خود گذاشت. او ماجراهای عاشقانه زیادی داشته. مدتی در 1929 معشوقی پرنس هنری، دوک گلاستر بود. مدتی دوست‌دختر نویسنده دانمارکی کارن بیلکسن بود، در سال‌هایی که بارون بلیکسن مشغول پایه‌گذاری مزرعه قهوه خود در نایروبی بود. وقتی رابطه بلیکسن با دنیس فینچ هتن رو به خاموشی بود، بریل رابطه خود را با او آغاز کرد. ولی وقتی او از بریل خواست که همراه او یک بازی و پرواز مرگبار را انجام دهد، بریل به توصیه دوست خلبانش تام کمپبل بلک از رفتن سر باز زد، و هتن در این سفر کشته شد.
(گفته می‌شود که آنتوان دوسنت اگزوپری هم از عاشقان مرکام بوده و حتی همو الهام‌بخش نوشتن خاطرات مرکام بوده)
بریل با تهییج و کمک تام بلک به پرواز علاقمند شد و توسط او آموزش دید، و مدتی به‌عنوان خلبان بوش کار کرد. او با پرواز برفراز منطقه جای حیوانات را برای سافاری‌های روی زمین پیدا می‌کرد تا آنها به شکار بروند. و به‌صورت داوطلب و گاهی تحت نظارت شرکتی بریتانیایی پروازهایی برای حمل کالا، مسافر و نامه هم انجام می‌داد.
اما عمده شهرت مرکام برای یک پرواز تاریخی است. در 1936 او به اولین زن خلبانی بدل شد که عرض اقیانوس اطلس را از شرق به غرب (مخالف جهت بادها) و به صورت تنها پیمود. او در 4 سپتامبر 1936 از ابینگدون انگلیستان پرواز کرد و پس از 20 ساعت پرواز به‌دلیل اتمام سوخت در جزیره کیپ برتون کانادا فرود آمد. (هدف نهایی‌اش فرود در نیویورک بود)
(معمولا املیا لاکهارت به عنوان اولین خلبان زن که بر روی اقیانوس اطلس پرواز کرد می‌شناسند، اما مسیر پرواز او از غرب به شرق بود و همچنین یک کمک خلبان او را همراهی می‌کرد)
در 1942 مرکام شب در مسیر غرب را نوشت که خاطرات خود از کودکی و نوجوانی و شرحی از سفرهایش بود. با این‌که کتاب مورد توجه منتقدان قرار گرفت اما در بحبوحه اتفاقات جنگ‌جهانی دوم کتاب توفیق چندانی نیافت.
بریل تا 1952 در امریکا زندگی کرد و سپس به کنیا بازگشت و به پرورش و تربیت اسب مشغول شد، و به عنوان موفقترین مربی اسب در کنیا رسید. او پرورش‌دهنده 6 اسب قهرمانِ دربی کنیا بوده.
مرکام از یادها رفته بود تا اینکه در 1982 یک رستوران‌دار کالیفرنیایی (جورج گاتکانست) به نامه‌ای از ارنست همینگوی برمی‌خورد که در آن از "شب در مسیر غرب" مرکام بسیار تعریف کرده بود. به همت همین شخص بود که کتاب مرکام توسط دوست ناشرش بازنشر شد و این‌بار کتاب چنان توفیقی یافت که دوباره نام مرکام را در 80 سالگی و فقر بر سر زبان‌ها انداخت و به نوایی رساند.
او علاوه بر این کتاب، چند مجموعه داستان کوتاه هم نوشته، که آنها هم بعد از مرگش دوباره به چاپ رسیدند. 
بریل مرکام در 1986 در کنیا از دنیا رفت.


نقل‌قول‌های نویسنده

سکوت انواع بسیار دارد و هرکدام معنای خاصی می‌دهد. سکوتی که در صبح‌ها در جنگل سرمی‌رسد، که فرق دارد با سکوت یک شهر خفته. سکوت بعد از بوران، و پیش از بوران، و این‌ها سکوتی یکسان نیستند. سکوت خلاء، سکوت ترس، سکوت تردید. سکوتی هست که فقط از شیئی بی‌جان ساطع می‌شود، مثلاً صندلی‌یی که اخیراً استفاده شده، یا پیانویی که کلیدهایش گرد گرفته‌اند، یا هر آن‌چه که به نیازی از انسان پاسخ داده باشد، چه برای کار و چه برای لذت. چنین سکوتی قادر به سخن گفتن است. شاید صدایش محزون باشد ولی نه همیشه؛ چون شاید الساعه بچه‌ای خندان از روی صندلی بلند شده و آخرین نت‌های پیانو هم سرخوشانه و سرسام‌آور بوده باشند. چنین چیزی طنینی بی‌صداست

مشخصات نویسنده


  • نام انگلیسی : Beryl Markham
  • ملیت : انگلیس
  • زبان : انگلیسی
  • محل تولد : Ashwell, United Kingdom
  • سال تولد : October 26, 1902
  • محل مرگ : Nairobi, Kenya
  • سال مرگ : August 3, 1986