پیتر آلبرت سینگرپیتر آلبرت دیوید سینگر[1] که با نام پیتر سینگر در جهان فلسفه شناخته می­شود در ششم ژوئیه 1946 میلادی (1325 ه.ش.) در ملبورن استرالیا قدم بر این پهنه­ی سبز گذاشت، خانواده­ ی وی در 1938 یعنی قبل از به تصرف در آمدن اتریش به دست نیروهای نازی و آغاز جنگ دوم جهانی[2] از آنجا گریختند و به استرالیا پناهنده شدند مادرش طبیب و پدرش در کار واردات چای و قهوه بود آنها به جبر زمانه و از بیم جان ترک وطن نمودند اما پدر بزرگ­ها و مادربزرگ­های سینگر در اتریش به اشغال در آمده ماندند تا سه تن از ایشان قربانی هولوکاست[3] شوند.

فیلسوف و انسان­گرای استرالیایی در خانواده­ ای چشم به جهان گشود که با علم و خردورزی غریبه نبودند، پدر بزرگ او از طرف مادری از صاحبان اندیشه بود که مدتی دستیار فروید و پس از آن از منتقدان جدی وی بحساب می ­آمد، اینطور که به نظر می­رسد سینگر نیز جا پای پدربزرگ خود گذاشته تا چراغ خرد و خردورزی را در خانواده خود روشن نگه دارد.

 فیلسوف یهودی اتریشی تبار در سال 1967 از دانشگاه ملبورن موفق به اخذ لیسانس در فلسفه، حقوق و تاریخ شد و سال بعد در همانجا با رمان نویس جوان رناتا دایموند ازدواج کرد و یکسال پس از آن یعنی در 1969 از فوق لیسانس خود با پایان نامه­­ ی "چرا باید اخلاقی باشیم" در دانشگاه ملبورن دفاع نمود؛ پس از آن و بلافاصله بورسیه دکترا از آکسفورد را دریافت کرد و در سال 1971 از مدرک B.Phil. خود طی پایان نامه ­ای با عنوان نافرمانی مدنی دفاع کرد که دو سال بعد با عنوان دموکراسی و نافرمانی انتشار یافت.

 پیتر سینگر از آن زمان تا انتهای قرن بیستم در دانشگاه­های آکسفورد، نیویورک و موناش به تدریس اشتغال داشت و کتاب­ها و مقالات زیادی را نیز منتشر کرد و بعد از آن به جایگاه استادی زیست اخلاقی در مرکز دانشگاهی ارزش­های انسانی دانشگاه پرینستون منصوب شده و تا کنون نیمی از سال را در آنجا به تحقیق و تدریس مشغول بوده و نیمه­ ی دیگر سال را به عنوان استاد فلسفه کاربردی و اخلاق عمومی در دانشگاه ملبورن میگذراند. ماحصل ازدواج سینگر ودایموند سه دختر و چهار نوه است و سینگر که این روزها پا به سن گذاشته به پیاده­ روی و موج سواری به عنوان تفریح علاقه ­مند است، او دارای نشان ملی استرالیاست و در سال 2005 از طرف مجله تایم[4] در زمره یکی از صد چهره تاثیرگذار جهان انتخاب شد و همان مجله کتاب آزادی حیوانات وی را در فهرست 100 اثر غیر ادبی تمام دوران­ها قرار داد همچنین در 2013 از طرف موسسه گاتلیب دوتوایلر[5] سومین رهبر فکری جهان شناخته شد و در سالهای بعد نیز در فهرست 100 نفر اول این موسسه قرار داشت.

سینگر همانطور که خودش در آثارش اشاره می­کند از دهه هفتاد میلادی وارد گستره فلسفه و تلاش عملی برای برقراری دیدگاه­ های اخلاقی خود می­شود، کتاب­ها و مقالاتش یکی پس از دیگری جنبش­هایی را در کشورهای اروپایی و آمریکایی راه می­ اندازند بطوریکه تنها از کتاب "آزادی حیوانات" او بعنوان یک اثر انقلابی یاد می­شود، کتابی که باعث شد تا بسیاری افراد گیاهخواری را پیشه کنند آن هم نه از سر احساسات و عواطف که از طریق عقل و با استدلالات دقیق که لزوم داشتن یک زندگی اخلاقی را در نرنجاندن تمام انواع حساس و دردپذیر می­بیند هرچند همانطور که خود وی نیز در مقاله­ای در کتاب چگونه باید زندگی کنیم خود (گروئن، 1392) به آن اشاره می­کند حتی اگر خواننده پس از خواندن آن اثر گیاهخوار نشود می­ داند در رنجاندن حیواناتی که همچو او به درد حساس هستند دخیل است پس نمی­تواند دم از داشتن یک زندگی اخلاقی بزند.

خواندن و دانستن گوشه­ ای از زندگی این فیلسوف پرتلاش و پر کار به ما نشان می­دهد که چگونه باید برای باورها جنگید و چگونه باید به زندگی معنا داد، سینگر لحظه ­ای از تلاش دست نکشیده و نمی­کشد، ساده زندگی می­کند و ساده زیستی را نیز در آثارش ترویج می­کند و تمام تلاش خود را مصروف ساختن دنیایی بهتر برای همه­ ی مردمان می­کند. سینگر هم چون بسیاری از مردمان جهان ازدواج کرده همزمان درس خوانده صاحب فرزند شده از مادر پیر خود که دچار آلزایمر شده پرستاری نموده و در کنار تمام اینها برای ساختن جهانی بهتر جنگیده است نوشته است و کار کرده است. (سینگر، 2015؛ خداپناه، 1397). 

"این زندیگنامه از داخل پایان نامه کارشناسی ارشدی تحت عنوان معناداری زندگی از منظر پیتر سینگر استخراج شده است."

 

1 Peter Albert David Singer

2 جنگ دوم جهانی از اولین روز سپتامبر 1939 با حمله آلمانهای نازی به بخشی از لهستان آغاز رسمی خود را اعلام کرد هرچند تحرکات آلمان و ژاپن پیش از این تاریخ آغاز شده بود این جنگ بزرگ که کشورهای درگیر در آن به دو گروه متفقین و متحدین تقسیم شده بودند درنهایت با برجای گذاشتن 73 میلیون تلفات از دو طرف بدون در نظر گرفتن تلفات کشورهایی که بطور غیر مستقیم درگیر جنگ شدند از جمله ایران  در دوم سپتامبر 1945 پایان یافت.

[3]  در خلال جنگ دوم جهانی نیروهای آلمان نازی دست به کشتار هدفمند برخی از گروه­های انسانی زدند از جمله­ی این گروه­ها، یهودیان بودند که سربازان نازی آنها را در محل­هایی مانند آشویتس گردآوری کرده و به کوره­های آدم سوزی میسپردند طبق تحقیقات صورت گرفته و پذیرفته شده در مجامع جهانی نزدیک به شش میلیون یهودی در دوران جنگ جهانی دوم توسط نازی­ها به قتل رسیدند. از جمله کسانیکه تجربه آشویتس را پشت سر گذاشته و جان به در برده ویکتور فرانکل است که در ادامه همین پایان نامه به او خواهیم پرداخت.

2 www.gdi.ch (Gottlieb Duttweiler Institute)


نقل‌قول‌های نویسنده

افسردگی مطابق با مطالعات سازمان جهانی بهداشت چهارمین مشکل سلامتی جهان است و تا سال ۲۰۲۰ احتمالاً به مقام دوم خواهد رسید. تا سال ۲۰۰۴ و در تحقیقی که از ۲۸ کشور اروپایی انجام شده سالانه برای هر کشور ۱۱۸ میلیارد یورو هزینه داشته و این در مقابل ضربه ای که به عدم بهره وری افراد میزند و هزینه ای که از آنجا ناشی می شود رقمی نیست. افسردگی یک تراژدی فردیست که در سراسر جهان ۱۰۰ میلیون برابر شده است. بسیاری از مطالعات اخیر نشان می دهند که سپری کردن زمان با خانواد و دوستان با رضایتمندی افراد از زندگیشان ارتباط دارد در حالی که ساعات طولانی کار و به خصوص در رفت و آمد و مسافرت مداوم به اضطراب و ناراحتی می انجامد.

اخلاق در دنیای واقعی | صفحه‌ی: 224

مشخصات نویسنده


  • نام انگلیسی : Peter Albert Singer
  • نام مستعار : پیتر سینگر
  • ملیت : استرالیایی
  • زبان : انگلیسی
  • محل تولد : ملبورن استرالیا
  • سال تولد : 1946
  • محل مرگ : -
  • سال مرگ : -
  • محل دفن : -
کتاب‌های معرفی‌شده‌ی نویسنده