کورت ونه‌گاتکورت ونه گوت جونیور در سال در ۱۱ نوامبر ۱۹۲۲ در شهر ایندیانا پولیس به دنیا آمد.
در ۱۹۴۱ وارد دانشگاه کرنل شد و در رشته بیوشیمی فارق‌التحصیل شد. در مارس ۱۹۴۳ به خدمت نظام رفت و در همین دوران به تحصیل مهندسی مکانیک پرداخت، در دسامبر ۱۹۴۴ در جبهه جنگ اسیر نازی‌ها شد و در انباری که محل نگاهداری لاشه‌های گوشت بود در درسدن زندانی شد و این همزمان بود با بمباران این شهر توسط متفقین که منجر به کشته شدن ۱۳۴هزار نفر شد، بعد از این حمله زندانیانی را که جان سالم به در برده بودند، مامور کردند تا اجساد کشته‌شدگان را از زیر آوارها بیرون بکشند. 
در سال ۱۹۴۵ آزاد شد و به امریکا برگشت و نشان قلب ارغوانی دریافت کرد.
بعد از جنگ به دانشگاه شیکاگو رفت و در رشته‌ی انسان‌شناسی تحصیل کرد و همزمان خبرنگار جنایی شد، پایان‌نامه‌اش با موضوع «نوسان بین خیر و شر در افسانه‌های عام» دو بار توسط دانشگاه رد شد و او بدون مدرک از دانشگاه خارج شد. سپس به نیویورک رفت و مسئول روابط عمومی شرکت جنرال الکتریک شد.
نخستین رمان ونه‌گوت به نام پیانوی خودنواز در سال ۱۹۵۲ انتشار یافت که با استقبال فراوانی مواجه شد. رمان بعدی او افسونگران تایتان هفت سال بعد به چاپ رسید.
ونه‌گوت کتاب سلاخ خانه شماره پنج را به سال ۱۹۶۹ با سبکی تلگرافی و شیزوفرنیک نوشت که نام وی را بیش از پیش بر سر زبان‌ها انداخت. شخصیت «بیلی پیرگریم» در این داستان درواقع خود ونه‌گوت است.
در سال ۱۹۷۱ دانشگاه شیکاگو رمان گهواره گربه را به عنوان رساله‌ی انسان‌شناسی‌اش پذیرفت و به او فوق‌لیسانس داد.
وی در کنار نویسندگی، مدت‌ها به عنوان گرافیست و طراح کار می‌کرد. ونه‌گوت یک بار نمایشگاه نقاشی برگزار کرد که زیر نصف کارها اسم خورده بود، گیلگورتراوت. 
سیارک ونه‌گوت 25399، به افتخار او نام‌گذاری شده است.
ونه‌گوت در فیلم‌های صبحانه قهرمانان و شب مادر که بر اساس آثار او ساخته شده بود، بازی کرد. به جز این فیلم، سلاخ‌خانه شماره پنج هم بر اساس آثار او ساخته شده است. او در فیلم صبحانه قهرمانان نقش کسی را بازی کرد که قرار بود خودش باشد. در صحنه‌ای از این فیلم، یکی از بازیگرها به ونه‌گوت می‌گوید: «این‌ها چیه که می‌نویسی؟! ونه‌گوت این‌جوری نمی‌نویسه!»
کورت ونه گات در سال ۲۰۰۷ و در سن ۸۵ سالگی در نیویورک از دنیا رفت.
دیوانگی و رفتارهای غیرطبیعی به نوعی در خانواده ونه‌گوت ارثی است. به غیر از خودش که در بیشتر کتاب‌هایش و سخنرانی‌هایش و مقالاتش هم اثری از دیوانگی در آن‌ها دیده می‌شود، اصلا کتاب سلاخ‌خانه شماره پنج در مورد یک شخصیت اسکیزوفرنیک است. در بقیه خانواده هم علائم مشابهی وجود دارد؛ پسر ونه‌گوت، مارک ونه‌گوت کتابی نوشته است با نام «تجربه عدن، خاطرات دیوانگی» که در مورد تجربه مشکلات روانی خود و بهبودی از آن‌ها نوشته است. مادر ونه‌گوت هم به خاطر یک مشکل روانی در روز مادر سال1944، خودکشی کرد. خود ونه‌گوت هم در سال1984 یک بار اقدام به خودکشی کرد.


مشخصات نویسنده


  • نام انگلیسی : Kurt Vonnegut Jr
  • ملیت : امریکا
  • زبان : انگلیسی
  • محل تولد : Indianapolis, Indiana, United States
  • محل مرگ : Manhattan, New York City, New York, United States